Nasıl Bir Ayakkabı Almalıyım

“Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyim?” sorusu Fizik Tedavi Uzmanlarının en çok karşılaştığı sorulardan biridir. Bizler de bu süreçten sonra bize gelen müşterilerimizin ‘hangi ayakkabıyı almalıyım?’ sorusuyla karşılaşıyoruz.

Ayak şeklimize ve belirli standartlara dikkat edilmeden yapılan yanlış ayakkabı tercihi, ayaklarımızda şekil bozukluğuna, parmaklarda sinir sıkışmasına, halk arasında topuk dikeni denilen rahatsızlığa ve yine parmaklarımızda kireçlenmelere neden olabiliyor.

Alınan ayakkabının, ayaklarınıza çok sıkı olması İstenilenden daha bol olması. İçinin ayak şeklinize uygun desteğe sahip olmaması. Alt tabanının ve iç tabanın ayak alt kavislerinize uygun ortopedide olmaması; bazen çok hızlı bazen uzun vadede, ayak, ayak bileği, diz, kalça ve hatta omurga eklemlerinde, ağrı, dengesizliklere yol açacağı gibi bazen de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uzmanların, ayakkabı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkındaki görüşlerini belirli başlıklar altında toplamak mümkün;

Zorunlu bir durum yoksa yüksek tabanlı, yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmalı; ayak bileklerinde, diz ve kalça eklemlerinde ve hatta iskelet sistemimizde kalıcı ağrı ve hasarlara yol açabilmektedir.

Düz taba ya da tabansız tip ayakkabıları giymekten kaçınılmalıdır; bu tip ayakkabılarda ayak tabanınızı sert zeminin baskısından koruyacak bir katman olmadığı için yine ciddi ağrı ve kalıcı iskelet hasarlarına yol açabilir.

Ayakkabınızın tabanı gittikçe küçülen bir yapıya sahip olmamalıdır ve ayaklarınızla aynı ölçüye hatta büyük olmalıdır.

Ayakkabı ayağınızın tabanına ve altındaki kavislere uyumlu olmalıdır. Dar, sıkı ve tabanı sert ayakkabılar tercih etmemek.

Spor yaptığınız zamanlarda ve uzun yürüyüş sürelerinizde, sizin dinlenmenizi sağlayacak bir taban rahatlığına sahip olmalıdır.

Ayakkabı satın alma zamanları mümkünse gün sonlarına bırakılmalıdır çünkü araştırmalar, gün sonunda ayakların % 5-10 daha da genişlediğini göstermiştir

 MarcaNoon olarak biz de, tasarladığımı ve ürettiğimiz ayakkabıların bu kriterlere uygun olmasına azami gayret ediyoruz.

Ayak parmaklarını ve tarak kısmını sıkıştıracak çok sivri ayakkabı modelleri tercih edilmemelidir.

Paylaş:
Konuşma Başlat